Дискусія: “Цілі сталого розвитку в програмах кандидатів у президенти”Публічна дискусія на тему “Цілі сталого розвитку в програмах кандидатів у президенти” за участю кандидатів експертів, громадськості пройшла в прес-центрі “ЛігаБізнесІнформ”.

Захід відбувся з ініціативи та за підтримки громадської організації “RE: Старт”.

В ході дискусії були оприлюднені результати контент аналізу програм кандидатів у президенти щодо відображення в них завдань, що стосуються досягнення цілей сталого розвитку.

Представляючи результати дослідження, заступник керівника аналітичного відділу Центру контент-аналізу Сергій Стуканов зазначив, що в основі методології лежав пошук ключових слів і словосполучень, які акцентують увагу на окремих аспектах сталого розвитку.

Результатом цього стало розділення відповідних слів і фраз на шість груп: освіту; зростання економіки; здоров’я; соціальна справедливість і рівність; відновлювальна енергетика; навколишнє середовище та економіка.

Співвідношення уваги до аспектів сталого розвитку

Найбільшу увагу в програмах кандидатів відведено підвищенню якості освіти і різним аспектам економічного зростання. У той же час проблеми екології, клімату і розвитку відновлюваної енергетики вважали за потрібне відобразити в своїх програмах лише кілька учасників передвиборної гонки.

Освіта, економіка, здоров’я і соціальна справедливість

Проблеми гендерної рівності не була відображена ні в одній з програм кандидатів. Нічого немає у претендентів і про стійкі містах. Найпопулярніший аспект сталого розвитку, про який пишуть буквально всі кандидати – освіту.

Екологія та відновлювальна енергетика

Проблеми екології піднімають в програмах тільки кілька кандидатів в президенти. При цьому жоден з них не згадує про зміну клімату та збереженні екосистеми.

“Можна зробити висновок, що до проблем або до цілей сталого розвитку кандидати так чи інакше звертаються, але нерівномірно приділяють увагу різним аспектам”, – підсумував Сергій Стуканов.

У свою чергу співзасновник “RE: Старт” Оксана Чепіжко зазначила, що, незважаючи на те, що кандидати звертаються до питань сталого розвитку, однак без конкретики і деталізації досягнення відповідних цілей.

“На наш погляд, саме топ-політики повинні задавати тренди і сприяти тому, щоб ідеологія (сталого розвитку) популяризувалась в нашому суспільстві”, – підкреслив вона.

“Ця ідеологія створює баланс між економікою та екологією, між справедливістю і вільною конкуренцією, між інвестиціями в людський капітал і подоланням нерівності”, – додала Оксана Чепіжко, підкресливши, що знаходження цих балансів дозволить досягти необхідних результатів.

При цьому кандидат на пост президента Руслан Ригованов також вказав на те, що цілі сталого розвитку були закладені в державних програмах ще в 90-х роках минулого століття, проте не були визначені механізми їх досягнення. «У нас цілі (сталого розвитку) зберігаються, а механізми змінюються. В результаті ми не отримуємо належного результату на виході”, – підкреслив він.

Кандидат на пост президента України Юлія Литвиненко визнала, що “сталий розвиток” сьогодні витіснена з порядку денного нашого суспільства.

Однак, за її словами, актуалізація даного питання не в останню чергу лежить в площині розвитку Донбасу. “Думаю, ми повинні повернути це питання до порядку денного, звернутися до людей, які покинули цю територію (Донбасу, – ред.), Але ототожнюють себе з Україною. Впевнена, саме вони стануть капітанами змін, зможуть запропонувати нову концепцію розвитку Донбасу”, – вважає вона.

Співзасновниця громадської організації “RE: Старт” Катерина Назимко помітила, що наявність в програмах згадок про цілі сталого розвитку вселяє певний оптимізм.

“Варто зазначити, що частіше не в програмах, а своїй публічній заяві кандидати глибше розкривають цілі сталого розвитку. Можливо, це було зроблено з тим, щоб уникнути якоїсь політичної відповідальності за взяті на себе зобов’язання”, – вважає вона.

При цьому, за словами Катерини Назимко, політичне життя не закінчується після президентських виборів. В ході парламентських, різного рівня місцевих виборах, кандидати та політичні сили також можу повернутися до цілей сталого розвитку.

“Закликаємо громадські організації та прихильників сталого розвитку підключитися до діалогу”, – підсумувала вона, вказавши на важливість актуалізації цих питань в суспільстві.